1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
П'ятниця серп. 19

PDF Друк E-mail

Вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні

19 лютого 2020 року відділ освітніх технологій та популяризації українознавства Науково-дослідного інституту українознавства долучився до організації проведення вечора пам’яті Героїв Небесної Сотні, який відбувся у рамках співпраці Інституту українознавства зі школою № 111 ім. С. А. Ковпака.

Захід проходив у Музеї шістдесятництва для учнів, їхніх батьків та вчителів (відповідно до Указу Президента України від 11 лютого 2015 року «Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні»). У вечорі пам’яті взяли участь учасники Революції Гідності, представники шістдесятництва, педагоги, письменники, науковці, учнівська молодь.

«Саме в ці дні у 2014 році під час Революції Гідності відбулось протистояння між українським народом і тодішнім режимом, яке сягнуло свого піку 20 лютого, коли загинуло найбільше активістів Майдану. Це були звичайні люди різних професій: митці, вчителі, викладачі, науковці, лікарі, підприємці, студентська молодь, які дуже вболівали за майбутнє України та боролися за просування своїх національних інтересів, за європейську та євроатлантичну інтеграцію, формування відносин стратегічного партнерства з Європейським Союзом.

21 лютого 2014 року офіційна влада України юридично визнала жертвами загиблих мітингувальників Майдану. Усі вони увійшли до меморіалу борців за українську Незалежність – до Небесної Сотні», – зазначила у своїй вступній промові директор Центру дитячої та юнацької творчості Любов Пазюк.

Проводячи паралелі з історичним минулим українського народу, подіями 1960–1990 років, учасниками заходу зверталась увага і на значення шістдесятників у суспільному оновленні та побудові Української Держави. Для учасників вечора пам’яті була проведена оглядова екскурсія в Музеї шістдесятництва, під час якої розкривався сучасний погляд на шістдесятництво (документи, статті, видання, матеріали судових справ шістдесятників, ув’язнених у тюрмах, психіатричних лікарнях, таборах, на засланні).

Всі присутні мали можливість поспілкуватися з одним із учасників шістдесятницького руху опору Василем Овсієнко, який поділився своїми спогадами про ті нелегкі часи та своє ув’язнення.

У стінах Музею шістдесятництва учасники заходу ознайомилися також з фотографіями шістдесятників, їхніми речами, високохудожніми творами мистецтва (живописом, графікою, скульптурою, екслібрисом, аплікацією, плакатами), зразками самвидаву.

«Діяльність героїв шістдесятницького руху опору значно перегукується з сучасними подіями. Хіба можна виростити покоління патріотів нашої держави без поезій Василя Симоненка, Ліни Костенко, Василя Стуса. Ні з чим не зрівняєш потужну графіку Алли Горської, художню кераміку на історичну тематику, глибоко філософську графіку і живопис Галини Севрук, мистецькі твори Опанаса Заливахи та Веніаміна Кушніра й ін.», – зазначила Світлана Бойко, кандидат філософських наук, старший науковий співробітник відділу освітніх технологій та популяризації українознавства Науково-дослідного інституту українознавства.

«У Науково-дослідному інституті українознавства у 2009–2015 роках працював син Алли Горської Олексій Зарецький, український мовознавець, культуролог, громадський діяч, біограф та дослідник творчості своїх батьків (Алли Горської та Віктора Зарецького), який досліджував шістдесятництво як культурне, суспільне та мистецьке явище, надав твори своїх батьків для фондів за кордоном.

Сучасне покоління потрібно виховувати на традиціях наших пращурів, популяризувати життя і діяльність відомих і маловідомих постатей, які зробили значний внесок у здобуття незалежності й процвітання нашої держави, якими можна пишатися», – зауважила науковець. Сьогодні в багатьох містах України проводяться меморіальні заходи, присвячені пам'яті загиблих героїв. І приємно, що всі присутні на цьому заході приєдналися до вшанування їх героїзму і відваги, долучилися до збереження української ідентичності й національної пам'яті.

Наприкінці вечора пам’яті учасники літературної студії школи № 111 ім. С. А. Ковпака під керівництвом учителя української мови та літератури Наталії Крамаренко декламували поезію Василя Стуса.

Наталія Крамаренко ділилася своїми спогадами і відчуттями від подій на Майдані, прочитала свій вірш «Як зустріли, Тарасе, ми твій ювілей».

Журналістка Маргарита Довгань розповіла про свій досвід роботи, про наших вояків, які захищають Україну, про те, як вона їх відвідує у шпиталях. Учасникам літературної студії вона подарувала пам’ятні сувеніри.

І насамкінець слово мали ще декілька учасників Майдану, які безпосередньо брали участь у тих доленосних подіях і нині задіяні у захисті прав своїх громадян і відстоюванні національних цінностей.

Вечір пам’яті Героїв Небесної Сотні є свідченням того, що молоде покоління розуміє, що Україна заплатила надто високу ціну за звільнення від диктатури і свій цивілізаційний вибір – бути частиною Європи.

Відділ освітніх технологій та популяризації українознавства НДІУ


 
© Всі права захищені
test