1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
Четвер лип. 09

В НДІ українознавства відбувся історичний діалог на тему "Роль Номана Челебіджіхана в історії кримськотатарського народу"

PDF Друк E-mail

В НДІ українознавства відбувся історичний діалог на тему "Роль Номана Челебіджіхана в історії кримськотатарського народу"

20 лютого в Науково-дослідному інституті українознавства за підтримки Українського центру ісламознавчих досліджень відбувся історичний діалог "Роль Номана Челебіджіхана в історії кримськотатарського народу", присвячений 100-м роковинам безсудної страти ліворадикалами у Севастополі першого демократично обраного Таврійського муфтія та лідера кримськотатарського народу.

Присутніх привітав директор НДІ українознавства, кандидат історичних наук Богдан Галайко, який у виступі відзначив важливість пізнання українським суспільством минулого кримськотатарського народу.

Кандидат історичних наук, координатор Таврійської гуманітарної платформи Андрій Іванець зробив доповідь про короткий, але насичений яскравими подіями життєвий шлях духовного і політичного лідера кримських татар, суспільно-політичного діяча, поета, прозаїка, публіциста, автора національного гімну "Ант еткенмен" ("Я поклявся!") Номана Челебіджіхана (1885–1918). "Життя цієї непересічної особистості є одним з ключів для розуміння кримськотатарського народу, адже він очолив органи національного самоврядування в момент перетворення народу у етнонацію і стояв біля джерел Курултая", – вважає дослідник.

Представник Українського центру ісламознавчих досліджень Олег Гузик розповів про першу україномовну книгу про Номана Челебіджіхана, яка наприкінці минулого року, напередодні відзначення 100-ї річниці Курултаю кримськотататарського народу, була під егідою центру видана в Києві. Це робота кримськотатарського дослідника, перекладача і письменника Юнуса Кандима "Не заросте травою поле бою". Вперше вона побачила світ кримськотатарською мовою у 2002 р. в Криму. Минулого року її переклав Юрій Косенко. Україномовна книга містить монографічне дослідження та низку статей Ю. Кандима про кримськотатарського діяча, прозові, поетичні та публіцистичні твори Н. Челебіджіхана, документи з історії Криму 1917 р. та післямову А. Іванця про автора досліджень та українсько-кримськотатарські відносини у 1917 р.

Історичний діалог завершився обміном думками про постать Н. Челебіджіхана, про процеси творення кримськотатарської нації на поч. ХХ ст. загалом, а також стосовно політики пам’яті України та місця у ній кримськотатарського спадку.

Захід було проведено напередодні 100-х роковин трагічної загибелі Н. Челебіджіхана та у четверті роковини початку збройної фази гібридної агресії Росії проти України в Криму. Російська агресія здійснюється як з використанням зброї, так і масованого застосування перекрученої інформації, в тому числі про минуле наших країн. Тому проведення інформаційних заходів, під час яких подається наукова інформація з історії тимчасово окупованих територій України, є внеском науковців у захист інформаційного суверенітету держави, вважають організатори історичного діалогу.

 

Прес-служба Науково-дослідного інституту українознавства МОН України


 
© Всі права захищені
test