1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
Вівторок лип. 07

В Києві за підтримки НДІ українознавства презентували календар на 2018 рік "100 років підняттю українських прапорів Чорноморським флотом"

PDF Друк E-mail

В Києві за підтримки НДІ українознавства презентували календар на 2018 рік "100 років підняттю українських прапорів Чорноморським флотом"

Напередодні нового року в Києві кінорежисер, автор документальних фільмів з історії Іван Канівець та історик, координатор Таврійської гуманітарної платформи, працівник НДІ українознавства МОН України Андрій Іванець провели презентацію канлендаря на 2018 рік «100 років підняттю українських прапорів Чорноморським флотом».

У презентації взяли участь директор НДІ українознавства МОН України Богдан Галайко, член Орггрупи з утворення ВМС України у 1992 році, почесний голова Спілки офіцерів України Євген Лупаков, народний депутат України першого скликання, науковець Арсен Зінченко, інші представники громадськості та мас-медіа.

29 квітня 1918 року Чорноморський флот за наказом командуючого підняв українські прапори. Ця подія стала результатом довгої та складної боротьби моряків-українців.

Вперше завдяки художнікам знімальної групи фільму «Тризуб Нептуна» можна побачити зроблені на основі реальних фотографій кольорові зображення кораблів, які піднімали у 1917–1918 роках українські прапори. У календарі вміщено 13 кольорових робіт, на яких представлені 12 кораблів. Серед них – найсучасніший та найпотужніший корабель Чорноморського флоту у 1917–1918 рр. лінкор «Воля», який у грудні 1917 р. здійснив першу під українським прапором бойову операцію з перевезення українізованих військ з Малої Азії в Крим. Також є зображення есмінця «Завидний», який першим на Чорноморському флоті у липні 1917 р. підняв жовто-синій стяг.

Автор ідеї тематичного календаря на 2018 рік Іван Канівець, автор фільму про українізацію Чорноморського флоту у 1917-1918 роках «Тризуб Нептуна» та фільму «Українська революція».

«Ми створили цей календар для того, щоб нагадати українцям про те, як проходила боротьба за волю України 100 років тому. Нам би дуже хотілось, щоб поява цього календаря посприяла певній інформаційній хвилі і тому, щоб громадські та державні заклади провели акції на згадку 100-річчя підняття прапорів, а також певну інформаційну кампанію, яка, сподіваюсь, поширить знання про ці події», – розповів І. Канівець.

Українська діаспора в Лондоні фінансово підтримала видання накладу календаря у кілька сотень екземплярів. Календар безкоштовно розповсюджують у військових частинах, навчальних закладах, а також серед ентузіастів, які допомагають популяризувати ці події. У військові частини передали декілька десятків примірників. І. Канівець повідомив про переговори з керівництвом ВМС України щодо випуску додаткового накладу. Творці календаря передали його макет українським військовим морякам для друку в Одесі.

Координатор Таврійської гуманітарної платформи і співробітник НДІ українознавства А. Іванець розповів, що низка громадських організацій пропонує вже кілька років ввести в український офіційний календар День українського моря, який був встановлений владою УНР у 1919 році на честь підняття українських прапорів Чорноморського флоту. «Українізація Чорноморського флоту була б неможлива без подій у Севастополі. Проблема флоту і проблема Криму тісно пов'язані. У цьому сенсі наступний рік також є дуже важливим для громади етнічних українців Криму, оскільки виповнюється 100 років з дня проведення першого з'їзду українських організацій Криму, коли були створені органи самоврядування українців півострова», — підкреслив він.

А. Іванець висловив надію, що відповідно до указу Президента України про відзначення 100-річчя Української революції дату 29 квітня буде включено парламентом в офіційний перелік ювілейних дат і, відповідно, будуть випущені серія марок та ювілейна монета на честь українізації Чорноморського флоту у 1917–1918 роках, проведені відповідні інформаційна кампанія та науково-практичні конференції.

Почесний голова СОУ Є. Лупаков відзначив, що практика останнього часу показала: на жаль, необхідний тиск громадськості на державні інститути в питаннях історичної пам’яті. Він звернув увагу, що утворений відповідно до указу глави держави урядовий Оргкомітет з відзначення 100-річного ювілею Української революції жодного разу за рік так і не зібрався. Тому почесний голова СОУ Є. Лупаков закликав ЗМІ «бити в колокола», а громадськість об’єднуватися.

Директор НДІ українознавства МОН України Б.Галайко підкреслив надизвичайну актуальність теми військово-морських сил України і подякував І. Канівцю за прагнення використати максимальну кількість джерел при підготовці календаря.

«Нам довго розповідали, що у нас немає ніяких українських морських традицій, немає армії, національного флоту. Але ми бачимо, що ці питомі українські традиції завдяки українським дослідникам, громадськості впроваджуються в українське військо. Бачимо нові знаки розрізнення для військовослужбовців, ініціативи щодо введення нових військових однотроїв, які будуть передавати національні військові традиції. І, безперечно, є важливими і зміни у військово-морських силах. Для цього мусимо знати нашу історію, традиції нашої морськоїсправи. І тут День Українського моря як ніколи є важливим і сподіваємось, що спільними зусиллями всі визначні дати впровадимо в офіційний каленар», – наголосив Б. Галайко.

Консультутвав роботу по створенню календаря історик Ігор Гриценко із Запоріжжя, монографія якого «Український Державний Флот в 1917-1919 рр.» є найповнішим насьогодні викладом процесів українського військово-морського будівництва того часу і вже витримала друге видання.

Макети календаря для некомерційного розповсюдження на території Україні можна отримати безкоштовно.

Довідка. Знімальна група фільму «Тризуб Непуна», Таврійська гуманітарна платформа, інші громадські організації підтримують ідею офіційного відзначення Дня Українського моря. Він святкується 29 квітня на честь підняття цього дня у 1918 році в Севастополі українських прапорів над Чорноморським флотом. У 1919 році морське відомство УНР проголосило 29 квітня Днем Українського Чорного моря та Державного флоту України. На західних землях України, до приходу туди комуністичного режиму, та в українській діаспорі це свято відзначали десятиліттями. Наразі День Українського моря в Україні є святом неофіційним. У 2016 році Український інститут національної пам’яті запропонував розглянути можливість його включення до офіційного переліку пам’ятних і святкових днів.

Кінорежисер І. Канівець та Таврійська гуманітарна платформа провели у 2016 році низку заходів на честь Дня Українського моря у Києві та Одесі. З ініціативи А. Іванця було проведено телемарафон «День Українського моря» на UkrlifeTV. Навесні 2017 р. до Дня українського моря було представлено інфографіку (автор ідеї І. Канівець, наукові консультанти І. Гриценко, А. Іванець).


 
© Всі права захищені
test