1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
Неділя серп. 09

Фестиваль в Олевську

PDF Друк E-mail

Фестиваль в Олевську

15 вересня 2017 р. в м. Олевську Житомирської області в рамках заходів спрямованих на вшанування героїв боротьби українського народу за незалежність і територіальну цілісність України за сприяння Міністерства молоді та спорту України, Управління сім’ї, молоді та спорту Житомирської ОДА, Науково-дослідного інституту українознавства МОН України, місцевих органів влади, низки інших національно-патріотичних інституцій та організацій відбувся ІІ-й Всеукраїнський патріотичний фестиваль «Олевська республіка».

Цього року фестиваль було присвячено видатному українському громадсько-політичному діячу, чільному представникові національно-визвольного руху ХХ ст., Голові ОУН(м) в 1964–1977 рр. Олегу Штулю (псевдоніми: О. Жданович і О. Шуляк)*.

В рамках фестивалю в с. Лопатичі на приміщенні місцевого Будинку культури відбулось відкриття меморіальної дошки О. Штулю. На велелюдному заході були присутні представники органів влади, науковці, вчителі, учні місцевої школи та жителі Лопатичів.

Під час мітингу, зокрема, виступили начальник відділу національно-патріотичного виховання Міністерства молоді та спорту України М. Ляхович, директор Науково-дослідного інституту українознавства МОН України, к.і.н. Б. Галайко, заступник Голови Держкомтелерадіо, Голова ОУН Б. Червак, син О. Штуля – Данило, який прибув з Парижу та інші. Виступаючі наголошували на важливості постаті О. Штуля у справі об’єднання та консолідації всіх українських сил на еміграції, його далекоглядності та поміркованості як політика, який підтримував зв’язки практично з усіма лідерами українського суспільно-політичного життя на чужині. Також у виступах підкреслювалась велика важливість посилення національно-патріотичного виховання для підростаючого покоління, зокрема була висловлена пропозиція створити в с. Лопатичах музей (чи музейну кімнату) О. Штуля. Художниця М. Шевченко подарувала місцевій школі намальований нею великий портрет О. Штуля.

Після відкриття меморіальної дошки О. Штулю в Лопатичах учасники фестивалю переїхали до м. Олевська, де біля пам’ятного знаку Олевській республіці на вул. Володимирській відбувся молебень та панахида за борцями за волю України.

Під час заходу патріотичні музичні твори виконали кобзар Тарас Силенко та лірник Михайло Хай.

В залі засідань Олевської міської ради за участі істориків-науковців, вчителів, студентів, місцевих громадсько-політичних діячів відбувся історичний диспут, присвячений Олевській республіці та громадсько-політичній діяльності О. Штуля, присвячений 100-річчю з дня його народження.

Модератором наукового диспуту був директор Науково-дослідного інституту українознавства МОН України, к.і.н. Б. Галайко. У заході також взяли участь співробітники Інституту українознавства: н.с., к.і.н. О. Хоменко та н.с. С. Губський. У своєму виступі Б. Галайко ще раз наголосив на значенні постаті О. Штуля як визначного громадсько-політичного діяча, науковця, літератора для боротьби за незалежну українську самостійну й соборну державу в минулому й, особливо тепер, в умовах сучасної російсько-української війни.

Також, в диспуті взяли участь д.і.н., проф. С. Стельникович з Житомира, який детально зупинився на створенні та діяльності Олевської республіки, д.і.н., проф. Г. Стародубець і нач. відділу національно-патріотичного виховання Мінмолодьспорту України М. Ляхович акцентували увагу на більшому залученні місцевих учнів та студентів до вивчення героїчних сторінок минулого свого народу, син О. Штуля – Данило розповів про маловідомі сторінки життя свого батька. Голова ОУН, заступник Голови Держкомтелерадіо Б. Червак звернув увагу, що вивчення і осмислення життя і творчості О. Штуля ще попереду. Олевський громадсько-політичний діяч та історик Ю. Ковалінський зупинився на оприлюднених джерельних матеріалах, які безпосередньо стосуються життя Олевської Республіки, Голова ОУН(д) В. Світайло розповів про роботу, яка була виконана для виготовлення меморіальної дошки, а н.с., к.і.н. О. Хоменко показав О. Штуля не тільки як визначного політика, а й як непересічного літератора, науковця та журналіста.

Після проведення історичного диспуту учасники на пропозицію модератора Б. Галайка одноголосними відкритими голосуваннями прийняли резолюції до органів влади України про присвоєння імені О. Штуля одній з вулиць в м. Києві та встановлення йому меморіальної дошки, про присвоєння імені «Поліської Січі» Олевському професійно-технічному ліцею та про присвоєння імені Олега Штуля-Ждановича школі в с. Лопатичі.

На завершення фестивалю учасники мали можливість побувати на концертах гуртків народної самодіяльності, відомих кобзарів і лірників, сучасних естрадних молодіжних колективів та побувати на ярмарку-продажу виробів народних майстрів.

_____________________

* О. Штуль народився 1 липня 1917 р. в селі Лопатичі Овруцького повіту Волинської губернії (нині Олевського району Житомирської області) в родині місцевого православного священика отця Данила Штуля.

Закінчив Крем’янецьку духовну семінарію, навчався у Варшавському університеті. У студентські роки був активістом Української студентської громади, із середини 1930-х рр. підтримував дружні стосунки з О. Телігою і Є. Маланюком, а 1939 р. вступив до ОУН. Під час Другої світової війни був одним з найближчих соратників О. Ольжича. В окупованому нацистами Києві в украй небезпечній атмосфері співпрацював з газетою «Українське слово». Брав активну участь у створенні партизанських загонів на Волині, був представником Голови ОУН полк. А. Мельника при штабі УПА «Поліська Січ» от. Т. Бульби-Боровця. Став співредактором газети «Оборона України». З кінця 1943 р. перебував в ув’язненні у гітлерівському концтаборі Заксенхаузен.

У 1948–1977 рр. (з перервами) – головний редактор газети «Українське слово» (Париж).

Належав до прихильників консолідації всіх українських національних сил на базі УНРади, став одним із співзасновників Світового Конгресу Вільних Українців (СКВУ).


 
© Всі права захищені
test