1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
Вівторок серп. 16

МНК «Тарас Шевченко і Михайло Грушевський: у пошуках шляху до незалежної України»

PDF Друк E-mail

Міжнародна наукова конференція «Тарас Шевченко і Михайло Грушевський: у пошуках шляху до незалежної України»

23 вересня 2016 року у Шевченківському національному заповіднику, м. Канів, відбулася міжнародна наукова конференція «Тарас Шевченко і Михайло Грушевський: у пошуках шляху до незалежної України» в рамках відзначення 150-річчя від дня народження Голови Української Центральної Ради, визначного українського історика і громадського діяча Михайла Грушевського.

Слова привітання та подяки від Науково-дослідного інституту українознавства МОН України виголосив Денис Толочко, кандидат історичних наук, вчений секретар. Було зазначено, що Т. Шевченко та М. Грушевський збагатили українську національну скарбницю і з черговим ювілеєм їх вага зростає. Наша ж мета – пам’ятати і найгідніше представляти їх доробок та спадщину.

Вітальне слово учасникам конференції виголосила Світлана Брижицька, кандидат історичних наук, заступник генерального директора Шевченківського національного заповідника з наукової роботи. До присутніх учасників конференції зі словом привітання також звернувся Анатолій Ціпко, завідувач відділу української філології Інституту українознавства, зауваживши особливе цьогорічне ювілейне помежів’я, коли ювілей відновлення державності України збігся з персоналійним ювілеєм українського державця і науковця М. Грушевського. У своїй доповіді, розгорнуто представленій у ході пленарного засідання, А. Ціпко відзначив, що українські державність та культуро­творення у їхній історичній тяглості тепер ми сприймаємо як неперервність саме завдяки науковим працям М. Грушевського та творчості Т. Шевченка. Шевченко своїм поетичним словом закріпив назавжди козацьку вольницю у свідомості українців. І це були слова провіщення початку визвольної ходи до нового творення Української Держави. М. Грушевський переконливим свідченням наукового факту представив світові українців як державотворчий народ і утвердив самих українців на доконаному ґрунті ідей новітнього державотворення. Фактологія цієї доказової основи – це його незміримо глибокі праці: «Історія України-Руси» та «Історія української літератури».

З вітальним словом виступив Володимир Мельниченко, почесний академік Національної академії мистецтв України, заслужений діяч науки і техніки України, доктор історичних наук, член-кореспондент АПН України, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка, літературознавець. Він представив загалу свої книжки «Тарас Шевченко в Москві», «Михайло Грушевський в Москві».

На конференції також був присутній почесний гість з Башкортостану (Уфа) Денис Чернієнко, координатор Громадського науково-просвітницького «Інституту Тараса Шевченка», кандидат історичних наук, доцент. Його доповідь відбулася у вигляді презентації з відповідною назвою: «Презентація матеріалів до 165-ліття Каратауської експедиції за участю Тараса Шевченка». На основі фотографій, зроблених під час експедиції 2016 року, проведено їхній порівняльний аналіз з картинами, намальованими в експедиції Тарасом Шевченком.

У конференції взяли участь науковці відділів української філології, освітніх технологій та популяризації україно­знавства, української етнології НДІУ. Тетяна Бойко звернулась до світоглядно-політичної спадщини українських діячів, Олена Газізова висвітлила педагогічні особливості у поданні спадщини Т. Шевченка та М. Грушевського, Лідія Дворніцька та Алла Кононенко звернулись до етнофольклорної складової спадщини, Олег Чирков проаналізував популяризацію знань про відомих українців. Дискусія розгорнулась довкола концепту «хати» у творчості Т. Шевченка після доповіді Світлани Бойко.

Тетяна БОЙКО
кандидат філософських наук
завідувач відділу освітніх технологій та популяризації українознавства НДІУ

 
© Всі права захищені
test