1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
П'ятниця вер. 24

Наукова конференція про участь турецького війська у бойових діях в Галичині 1916-17 рр.

PDF Друк E-mail

Наукова конференція про участь турецького війська у бойових діях в Галичині 1916-17 рр.

У 2016 р. відзначається 100-а річниця надання підтримки Османською імперією Німеччині та Австро-Угорщині на Галицькому фронті під час Першої світової війни та загибелі близько 8 тисяч османських воїнів, які полягли на території сучасної Західної України в боях з російськими військами. Османські воїни, які загинули на Західній Україні, поховані на 6 турецьких захороненнях.

Центр українських військових традицій та патріотичного виховання Науково-дослідного інституту українознавства спільно з Посольством Турецької Республіки в Україні, Львівським національним університетом ім.І.Франка та Львівським мілітарним альманахом «Цитаделя» провели у Львові Наукову конференцію з нагоди 100-х роковин участі турецького війська в бойових діях у Галичині 1916-1917 років.

У конференції взяли участь: Михайло Слободянюк (науковий співробітник Центру українських військових традицій та патріотичного виховання НДІУ, підполковник у відставці), Олександр Дєдик (науковий співробітник Центру українських військових традицій та патріотичного виховання НДІУ, заступник головного редактора Львівського мілітарного альманаху «Цитаделя»), Йонет Джан Тезель (посол Республіки Туреччини в Україні), Олег Синютка (голова Львівської обласної державної адміністрації), Роман Шуст (декан історичного факультету Львівського національного університету ім. І. Франка) та Андрій Козицький (доцент Львівського національного університету ім. І. Франка).

Михайло Слободянюк у своїй промові «Захист турецького Босфору на берегах Золотої Липи» зосередився на детальному аналізі участі турецьких військ у Першій світовій війні на території Галичини: «У бойових діях брав участь XV турецький корпус, який налічував близько 30 тис. солдатів. У 1916 р. він займав лінію фронту вздовж р. Золота Липа. У боях турки відзначили себе порівняно добре, про що згадують і Українські січові стрільці. У боях з росіянами кількість вбитих турків налічують близько 8 тис. противників – більше 15 тис.».

Олександр Дєдик виголосив доповідь «Шляхом до Підгайців: нотатки з українсько-османського братерства по зброї у XVII та ХХ століттях». «Якщо ми говоримо про українське-османське братерство по зброї, – зазначив О. Дєдик, – то яскравим прикладом цього стали військові події навколо містечка Підгайці. Перший акт драми відбувся тут у 1667 р., коли козацьке і турецьке військо разом взяло в облогу армію майбутнього короля Польщі Яна ІІІ Собеського, а другий акт – через 250 р., коли XV турецький корпус разом з Українськими січовими стрільцями звільнили містечко від російської армії. В обидвох випадках турецькі вояки боролись пліч-о-пліч з українцями».

Посол Республіки Туреччини в Україні Йонет Джан Тезель у своєму виступі провів паралелі між сьогоденням та подіями столітньої давності, коли українці разом з турками протистояли Російській імперії. Також наголосив на важливості вшанування всіх учасників Першої світової війни, зацитувавши при цьому першого президента Туреччини Мустафу Ататюрка: «Після того, як солдати лежать у нашій землі – вони вже є синами нашої країни».

Михайло Галущак, молодший науковий співробітник
Центру українських військових традицій та патріотичного виховання НДІУ

 
© Всі права захищені
test