1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
Вівторок серп. 16

Восьмі Липівські читання у Києві

PDF Друк E-mail

Восьмі Липівські читання у Києві

22 квітня 2016 року у Києві за ініціативи Благодійного фонду імені Івана та Юрія Лип (м. Одеса) пройшли Восьмі Липівські читання. Співорганізаторами заходу стали Науково-дослідний інститут українознавства та МБФ «Центр національного відродження».

Учасників конференції привітали голова Правління ЦНВ Тарас Гребеняк, директор Науково-дослідного інституту українознавства Богдан Галайко, редактор часопису «Шлях Перемоги» Віктор Рог, Президент Благодійного фонду імені Івана та Юрія Лип (м. Одеса) Галина Дольник.

«У дні коли відбувається великий книжковий форум у Києві актуальними є поширення та популяризація видань про таких відомих діячів українського визвольного руху як Івана та Юрія Лип. І до сьогодні ще наша історія приховує чимало білих плям, які конче потребують ґрунтовного наукового висвітлення, адже поступ нового покоління буде можливим лише тоді, коли воно спирається на досвід та уроки попередників», – зауважив директор Науково-дослідного інституту українознавства Богдан Галайко.

Даний захід, присвячений вивченню життя та спадщини Івана та Юрія Лип, об’єднав науковців з Харкова, Одеси, Києва, Винників, Яворіва, Львова, Надрічного, Кракова, Житомира, Варшави, Вінниці, Дрогобича, Ізмаїла. Учасники конференції обговорили основні моменти біографії видатних діячів та присвятили чимало уваги надзвичайно актуальним політичним ідеям, які залишили нам у спадок батько і син Липи. Актуалізувалося питання ролі Івана Липи в організації та ідеологічному обґрунтуванні національних цінностей «Братства тарасівців», 125-річчя якого святкуватимемо у цьому році. Біографічні відомості про нього доповів з презентацією давніх фотографій Ігор Стамбол, а світоглядні підстави покоління тарасівців через призму «Profession de foi молодих українців» І.Липи висвітлив співробітник НДІУ Олександр Хоменко. Відтак доповіді науковців НДІУ були присвячені міфологічним архетипам й етносимволам української культури у творчості Івана та Юрія Лип (Л. Дворницька), осьовій концепції Юрія Липи як утвердження українського світу (Т. Бойко), педагогічному виміру творчої спадщини І.Липи: сучасні українознавчі транскрипції (С. Бойко) та германевтиці простору та історії в україноцентричному світогляді Ю. Липи (на прикладі «Призначення України) (І. Краснодемська).

Нові факти про життя Юрія Липи з ґрунтовним матеріалом надала Світлана Кучеренко з Фонду Лип. Найбільше обговорення викликали геополітичні праці Юрія Липи, зокрема ті, що стосуються ролі України як лідера чорноморсько-балтійського регіону та можливого розпаду Росії на ряд нових суверенних держав.

Під час читань організатори презентували видання, присвячені творчості Івана та Юрія Лип:

• Зібрання творів Ю.Липи, тт. 1-5, Львів: Каменяр, 2005-2015 (видавець і редактор Дмитро Сапіга)

• Серія книжок «Бібліотека», чч. 1-10, БФ «Призначення» імені Юрія Липи, Львів: Каменяр, 2013-2015 (автор Ч.3. Галина Шипка)

• «Три брати» Юрія Липи: біобібліографічне дослідження, Львів: Каменяр, 2016 (упорядник Світлана Кучеренко)

На другий день читань учасники конференції віддали шану загиблим, відвідавши Биківнянський меморіал та Байкове кладовище.


 
© Всі права захищені
test