1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
Вівторок серп. 16

PDF Друк E-mail

У Києві презентовано 1-й том енциклопедії Визвольної боротьби «Подєбрадський полк» Армії УНР»

12 листопада 2015 р. в Науково-дослідному інституті українознавства відбулася презентація енциклопедії «Подєбрадський полк» Армії УНР». У вечорі взяли участь автори енциклопедії Роман Коваль і Віктор Моренець, поети Іван Драч та Василь Ковтун, директор Інституту українознавства Богдан Галайко, його заступник доктор історичних наук Арсен Зінченко, 1-й заступник Національної спілки письменників України Володимир Шовкошитний, лірник Михайло Хай, кобзар Тарас Силенко, науковий редактор видання Юрій Юзич, українські правозахисниці Настя Ярова і Маргарита Тимошенко, доктор технічних наук Юрій Іваськів, син Луки Іваськіва, стрільця УГА, одного з героїв представленої книжки.

Історичний клуб «Холодний Яр», очолюваний Романом Ковалем, займається дослідженням доби Визвольних змагань 1918-1920-х років, проводить вечори пам’яті національних героїв у різних містах України, видає десятки книг, відновлює могили учасників Визвольної боротьби, створює авторські радіопередачі («Отамани Гайдамацького краю» (2000-2001)), бере участь у зйомках документальних фільмів («І повіяв вогонь новий…» (Чернігівська державна телерадіокомпанія, 1996) та «Незгасимий огонь Холодного Яру» (Кіровоградська державна телерадіокомпанія, 2001)), проводить щорічні меморіальні заходи в Холодному Яру.

Презентуючи дивовижну енциклопедію людських доль, президент Історичного клубу «Холодний Яр» Роман Коваль зазначив: «Це була національна школа, яка творила не просто фахівців, а фахівців-суспільників – громадських діячів, патріотів своєї батьківщини, адвокатів своєї батьківщини. Подєбрадська академія стала осередком для нашого вояцтва, яке перебувало в таборах для інтернованих у Польщі та ЧСР. За всі роки в академії навчалося близько 700 студентів, диплом здобули 560. По закінченні УГА інженери роз’їхалися по світах». Євген Маланюк так підсумовував історію Подєбрадської академії: «Півтисяча національних інженерів замість півтисячі викорінених і суб’єктивно мало вартих біженців. І де б подєбрадець сьогодні не був, ступінь його національної конструктивності й величина його творчого потенціалу залишаються незмінними. Як нам зараз цього не вистачає».

Під час презентації автори зауважили , що і на сьогоднішній день тема дослідження спогадів, освітньої документації є актуальною, адже поодинокі дослідники беруться за вивчення закритої колись на замки історії. Особливістю видання є те, що автори подають цитати життєписів вояків, особливо коли йдеться про їхню службу в українській армії, епізоди життя, імена рідних, особливості мови, що робить образи живими і цікавими для науковців та краєзнавців.

Підсумовуючи вечір директор Науково-дослідного інституту українознавства Богдан Галайко зазначив, що «всі книжки, які готує Роман Коваль, є на сьогоднішній день особливо актуальними. Ця історія малодосліджена, всі матеріали ґрунтуються на архівних джерелах, однак вони потребують популяризації для широкого загалу. Автор енциклопедії на перший план ставить долю людини на тлі непростої епохи. Такі видання є цікавими для українських військових, науковців, волонтерів, суспільно-політичних діячів. Вони вчать як з активних громадян можна сформувати національно-патріотичну структуру українського суспільства».


 
© Всі права захищені
test