1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
Середа серп. 17

Презентація проекту «Записки комбатанта»

PDF Друк E-mail

Презентація проекту «Записки комбатанта» («Щоденники російсько-української війни»)

8 жовтня 2015 р. відбулася презентація проекту «Записки комбатанта» («Щоденники російсько-української війни»). Організаторами новітнього дослідження виступили Науково-дослідний інститут українознавства МОН України, НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень», видавництво «Астролябія».

Під час презентації директор Науково-дослідного інституту українознавства к.і.н. Богдан Галайко зауважив, що «незабаром історики будуть писати новітню історію України про війну, яка точиться на Сході України. Метою проекту є збір спогадів і вражень учасників війни на Сході України, мирних мешканців, вимушених переселенців. На сьогодні не існує бази даних про війну, фотодокументів, відео матеріалів. Важлива тяглість традиції збору інформації для написання правдивої історії, про що підтверджують комбатанти – бійці Української Повстанської Армії Орест Васкул та Теодор Дячун, запрошені на презентацію».

Під час прес-конференції організатори говорили про особливість та важливість проекту. Учасники Другої світової та сьогоднішньої російсько-української війн поділились своїм досвідом ведення подібних записів, науковці розказали про важливість збереження джерел.

Координатор проекту боєць батальйону спецпризначення «Січ», історик Михайло Галущак зауважив: «Новизна нашого проекту в тому, щоб зібрати всю інформацію із соцмереж: хто де був, хто як бачив перебіг війни. Ми закликаємо писати спогади, щоденники, враження, щоб по свіжій пам'яті фіксувати події, щоб залишити в історії свідчення, які дозволять потім працювати історикам. Ми контактуватимемо з людьми, щоб брати їх спогади, відео та фото, накопичити інформацію і перетворити її на вільну енциклопедію. Важливо також опублікувати інформацію та поширювати її не тільки в Україні, але й за кордоном».

Редактор «Шляху перемоги» Віктор Рог, який впорядковував численні військові матеріали часів Другої світової війни говорить, що в бійців УПА не було можливості писати та поширювати спогади: «Ми ж маємо соцмережі, кожен сам собі редактор і режисер. Історія як наука має збирати документи та спогади, поки маємо таку змогу. Багато людей гине, мусимо встигнути писати все таким, як воно є».

Воїн УПА Орест Васкул додав, що українці рвалися до зброї: «Всі думали, що Друга світова війна закінчиться наподобі Першої, тому поспішали формувати регулярну армію. Важливо, щоб свідчення воєнних подій ніколи не фальшували історії жодними репресивними системами».

«Ми були романтиками, по 16 років... У нас не було чим воювати. Нашим завданням було діставати хліб і набої. Я бачив, що на Донбасі трудно, дуже трудно. Але ворог України в особі сталінських «орлів» був набагато страшнішим за ворога путінської держави. Боротьба УПА була страшна – страшніша, ніж в АТО! Я залишаю спогади і закликаю це робити молоде покоління», – зауважив воїн УПА Теодор Дячун.

Прес-конференція завершилась презентацією умов проведення проекту та закликом підтримати та популяризувати подібні ініціативи.


 
© Всі права захищені
test