1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
Середа серп. 17

PDF Друк E-mail

«Друга світова та російсько-українська війна 2014-2015 рр.: паралелі та закономірності»

7 травня 2015 року відбулася зустріч бійців Другої світової та російсько-української воєн в Центрі національного відродження ім. Степана Бандери в Києві. Захід відбувся в рамках проекту "Історичні діалоги" і був приурочений до Дня пам'яті жертв Другої світової війни.

Серед співбесідників були двоє ветеранів Другої світової війни: вояк дивізії "Галичина" та УПА Орест Васкул та упівець Теодор Дячун. Сучасних воїнів представляли бійці батальйону "Січ" Володимир Брюховецький (Чернігівщина), Іван Калинич (Львів), Максим (Донецьк), Олександр Болтян (Крим) та доброволець підрозділу "Карпатська Січ" Юрій Сиротюк – експерт із воєнних питань, народний депутат України VII скликання (Київ). Також до розмови долучилися, директор Науково-дослідного інституту українознавства кандидат історичних наук Богдан Галайко та провідний науковий співробітник Науково-дослідного інституту українознавства, кандидат історичних наук Ярослав Файзулін. Модерував захід координатор проекту "Історичні діалоги" Михайло Галущак.

Вояки Другої світової війни Орест Васкул та Теодор Дячун поділились досвідом боротьби за Україну у бездержавний період, і зауважили, що в них не було тактики перемир'я, а були важкі бої. Тому вони розуміють та підтримують наслідування їхньої боротьби сучасними воїнами. «Нам не було легше, адже у 1945 р. на західні області було кинуто п'ять дивізій НКВД. Ніколи не буде перемоги, коли оборонятися, – зауважив Теодор Дячун (УПА), – Однак, прикро, що днрівці використовують партизанську тактику УПА».

Представники батальйонів, вихідці з різних регіонів України, зауважили, що у Донецьку живуть такі самі громадяни України, і їх потрібно захистити, а кримське населення поступово тверезіє від благ окупаційної влади. Вони вважають, що українці, які воювали у Другій світовій, завжди були героями – незалежно від армії.

«Як нам закінчити ІІ світову і не розпочати ІІІ світової війни на території України, – поставив питання директор НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень», народний депутат VII скликання Юрій Сиротюк, – Східний фронт зажди проходив Україною. Україна була ключовим об’єктом змагань (бо втратила державність), а українці мільйонами поповнювали воюючі армії. Наша війна не закінчилася, бо УПА (єдина армія, що змагала за незалежну Україну) ні перед ким не капітулювала. Друга світова війна не закінчувалася, бо совєцькі окупанти та їхні нащадки щороку 9 травня «продовжували ментальну ідеологічну війну», війну пам’ятей. Втрата Криму і частини Донбасу несе загрозу, що російські окупанти можуть погнати війною проти України та світу наших братів з окупованих територій. Імперська Москва так діяла завжди. Тому здача Донецька і Луганська та зупинення відвоювання країни – це помилка не менша за злочин».

Директор Науково-дослідного інституту українознавства, кандидат історичних наук Богдан Галайко відзначив: «У інформаційній війні потрібно воювати за світогляд людей. Якщо українці знатимуть свою історію, знатимуть наскільки вона складна, тоді вони не будуть купуватися на дешеві провокативні речі наших окупантів. Потрібно розвивати національну пам'ять, розвінчувати радянські міфи та штампи, які і впродовж незалежної України нам намагалися нав'язувати, впроваджувати у шкільну програму. Науковці повинні досліджувати правдиву історію Другої світової війни, відкривати документи, оприлюднюючи їх в інтернеті, засобах масової інформації. Історія показує, що український народ як в умовах бездержавності, так і сьогодні, спрямовує свою боротьбу на відновлення української держави».

«Війна – це величезна трагедія, це смерті мільйонів людей, це зруйновані господарства, родини. Цього року заходи держави спрямовані перш за все в напрямку зміни акцентів – з фронтових сто грам, до вшанування пам'яті тих людей, які загинули під час війни. Війна на сході зумовлена війною ідентичностей – сучасної української та радянської. Для того щоб перемогти у цій війні, потрібно українській державі поступово викорінювати всю радянську ідентичність – через зміну символів, декомунізаційні закони, за які проголосувала Верховна рада. Окрім того, перемога у війні на Сході наступить тоді, коли більшість українців усвідомлять, що українська держава – це цінність, і її потрібно захищати», – підсумува кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник Науково-дослідного інституту українознавства Ярослав Файзулін.


 
© Всі права захищені
test