1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
Вівторок серп. 16

PDF Друк E-mail

Міжнародна наукова конференція «Українська Друга світова»

5 травня 2015 р. у стінах червоного корпусу Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася Міжнародна наукова конференція «Українська Друга світова», присвячена 70-й річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Захід було організовано Науково-дослідним інститутом українознавства, Українським інститутом національної пам’яті, історичним факультетом Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Наукова подія, природно, викликала підвищену зацікавленість засобів масової інформації, оскільки міфологізоване та радянізоване трактування історії Другої світової війни сьогодні активно використовується для маніпулювання суспільною свідомістю.

Знані історики та запрошені високопосадовці наголосили, що вивчення подій сімдесятирічної давнини нині є як ніколи актуальним.

Зокрема, директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В'ятрович зазначив: «Парадоксальну роль відіграла ця (сучасна) війна – вона змусила нас переосмислити війну попередню. Теперішня війна зруйнувала старі міфи, стереотипи, люди хочуть знати правду про те, чим була Друга світова війна. Зараз настав той час, коли і науковцям, і громадянам України вистачить рішучості подивитись на цю війну своїми українськими очима».

Заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олександр Литвиненко зауважив, що «сьогодні історія Другої світової війни має не тільки історичний інтерес, а й безпосередньо політичний. Справді неупереджений погляд, справді українське бачення історії Другої світової війни стає у сучасних умовах зброєю».

Про важливість формування власної української політики пам’яті говорив заступник Міністра освіти і науки України Максим Стріха: «Кожна держава в світі вибудовує свою політику пам’яті. Наші сусіди, на жаль, вибудовують дуже агресивне трактування Другої світової війни, де немає місця нашим подвигам та стражданням. Мусимо подумати, як протиставити їм нашу політику пам’яті, що базувалася б на правді. Вона має лягти в основу підручників та вплинути на формування нового українського суспільства, де вже не буде межі поділу. Мусимо бути одним народом, об’єднаним однією спільною великою історією».

Нинішня війна, що просякнула всі сфери суспільного життя, активізувала наукову громадськість. «Надважливим завданням сьогодні для наукових інституції є дослідження наслідків минулої війни для українського народу. Правдивий історичний досвід варто знати, щоб уникнути негативних впливів у майбутньому. Над створенням правдивого, неупередженого погляду на минулу війну активно працюють співробітники Науково-дослідного інституту українознавства», – зазначив директор НДІУ Богдан Галайко.

Свої погляди на дослідження подій Другої світової війни висловили такі відомі науковці, як Юрій Шаповал, що виступив із доповіддю «Друга світова війна: український контекст», Іван Патриляк висвітлив питання вкладу українського визвольного руху у перемогу над нацизмом, Володимир В’ятрович виклав свої думки щодо формування української політики пам’яті, Андрій Козицький у своїй доповіді розповів про дискурс неосталінізму в сучасній російській історіографії Другої світової війни.

Активну участь у конференції взяли співробітники відділу української військової історії Науково-дослідного інституту українознавства. Олег Фешовець говорив про політичне забарвлення терміна «Велика Вітчизняна війна», Олександр Дєдик оприлюднив свої дослідження радянської офіційної та засекреченої версій Другої світової війни, Михайло Слободянюк доповів про проблеми збереження традицій Другої світової війни у назвах частин сучасних ЗСУ, Оксана Овсіюк розповіла про такий аспект повсякденного життя киян в умовах війни, як побутове обслуговування.

Також участь у конференції взяли й інші співробітники НДІУ, зокрема Олег Чирков, Юрій Фігурний, Володимир Полуда та інші.


 
© Всі права захищені
test