1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
Неділя черв. 26

Науковий круглий стіл, присвячений Дню Соборності і Свободи України

Науковий круглий стіл, присвячений Дню Соборності і Свободи України

22 січня 2014 р. у Національному науково-дослідному інституті українознавства та всесвітньої історії Міністерства освіти і науки України (ННДІУВІ) відбувся науковий круглий стіл, присвячений 95-й річниці проголошення Акта Злуки УНР і ЗУНР 22 січня 1919 р. Організаторами заходу виступили ННДІУВІ та Український інститут національної пам’яті (УІНП).

У роботі круглого столу взяли участь представники шести наукових установ та вищих закладів освіти України. Вступне слово виголосив д.і.н., проф., директор ННДІУВІ Чайковський А.С. З науковими доповідями виступили: д.і.н., проф., чл.-кор. НАН України, директор УІНП Солдатенко В.Ф. на тему «Українська соборність: ідея та досвід її реалізації 1919 р. в сучасному науковому дискурсі», д.і.н., заввідділу дослідження впливу державотворчих і цивілізаційних чинників на формування національної пам’яті УІНП Любовець О.М. на тему «Позиція провідних українських партій в питанні об’єднання УНР та ЗУНР напередодні Акту Злуки 22 січня 1919 р.», д.і.н., проф., заввідділу української історії ННДІУВІ Шевченко В.Ф. на тему «Соборність в процесі українізації доби визвольних змагань (1917 – 1921)», д.і.н., проф., заступник директора УІНП Ведєнєєв Д.В. на тему «Становище західноукраїнських земель у контексті геополітичного протистояння початкового періоду «холодної війни» (1945 – середина 1950-х рр.)».

 

Основними питаннями, які розглядались, були:

  • передумови української національно-демократичної революції 1917 – 1921 рр.,
    що передували договору про об’єднання між УНР і ЗУНР;
  • погляди на Акт Злуки 22 січня 1919 р. в сучасній історичній науці;
  • значення Акта Злуки для українського державотворення;
  • подальший процес здійснення соборності українських земель у ХХ – на початку ХХІ ст.

У доповідях і виступах були розглянуті різноманітні проблеми соборності й свободи, якими був позначений історичний поступ України. Акт Злуки 22 січня 1919 р. став однією із ключових подій процесу об’єднання українських земель, який у ХХ столітті було започатковано проголошенням УНР Центральною Радою, продовжено іншими формами державності. Відзначалось засадниче значення теоретичних, політичних і практичних надбань Української революції 1917 – 1921 рр. для об’єднання українських земель у 1939 – 1945 рр., коли до складу УРСР ввійшли Західна Україна, Північна Буковина, Закарпаття, приєднання до України Криму в 1954 р. Досягнута єдність відповідає корінним історичним інтересам українського народу, має велике значення для його політичного, соціально-економічного і культурного розвитку, посилює позиції українства у відсічі зовнішнім тискам, відповідає принципу самовизначення нації.

Проведений захід має значну наукову та практичну цінність, оскільки стимулює розвиток сучасної історичної науки та популяризує її останні здобутки, їх використання в подальшому зміцненні соборності України.

Фоторепортаж про науковий круглий стіл можна переглянути на офіційному сайті Укрінформ

 
© Всі права захищені
test