1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
Неділя черв. 26

Перебування Р.-Б.Климаша в Україні

PDF Друк E-mail

 

Перебування Р.-Б.Климаша в Україні


З 12 до 22 вересня 2013 р. в Україні перебував добре відомий в Північній Америці канадський фольклорист доктор Роберт-Богдан Климаш. Після 10-денного візиту можна сказати, що тепер він добре знаний і серед дослідників в Україні. Це сталося завдяки циклу презентацій його книги «Українська народна культура в канадських преріях» (упорядник та перекладач – доктор фольклористики Світлана Кухаренко, науковий редактор – д.і.н., завідувач відділу культурології ННДІУВІ Марина Гримич). Книга була опублікована як результат співпраці двох наукових інституцій: Центру українсько-канадських студій університету Манітоби (директор – проф. Р.Єринюк) та Національного науково-дослідного інституту українознавства та всесвітньої історії (директор – д.і.н. А.С.Чайковський). За результатами досліджень рейтингової акції «Книжка року – 2013» видання увійшло в короткий список найкращих книжок за першого півріччя у номінації «Візитівка».

До приїзду Р.Климаша було підготовлено мультимедійні презентації, аби українські дослідники та любителі народної спадщини могли ознайомитися не лише з інформацією про життя перших двох хвиль української імміграції до Канади, а й оглянути унікальні світлини і прослухати дивовижні аудіозаписи українського іммігрантського, піонерського тафармерського фольклору, українського кантрі.

Р.Климаш спершу прилетів до Львова, аби взяти участь у Форумі видавців. Перша презентація його книжки «Українська народна культура в канадських преріях» в рамках програми Форуму відбулася на кафедрі фольклористики Львівського національного університету ім. Івана Франка (організатор – кандидат філологічних наук Андрій Вовчак). На ній були присутні професори, викладачі, студенти та аспіранти університету, а також молоді науковці з Інституту народознавства НАН України. Завітали також і гості з Канади – др. З. Когут та др. Ф.Сисин. Після презентації виступив доктор філологічних наук Роман Кирчів, який високо оцінив внесок Р.-Б.Климаша в фольклористику.

Після Львова Р.-Б.Климаш відвідав м. Чернівці, де його зустрів директор Центру канадських студій імені Р.Гнатишина Віталій Макар. Тут Р.Климаш зустрівся з молодими канадознавцями.

З 17 до 21 вересня Р.-Б.Климаш перебував у м. Києві, де його чекав надзвичайно інтенсивний графік роботи. За цей період відбулося 4 презентації та кілька зустрічей з науковцями Києва. Так, 18 вересня Р.-Б.Климаша вітала студентська, аспірантська та викладацько-професорська спільнота історичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка (організатори – кандидат історичних наук Наталія Громова та кандидат історичних наук Наталія Кузіна).

У цей же день відбулася презентація його книги у Музеї Івана Гончара. Дослідник із великим інтересом оглянув колекцію музею, яку йому представив заступник директора, кандидат історичних наук Ігор Пошивайло.

19 вересня Р.-Б.Климаш відвідав Центральний державний архів зарубіжної україністики, де мав цікаву презентацію, орієнтовану на інтереси архівістів. Відбулася змістовна розмова з директором архіву кандидатом історичних наук Владиславом Берковським про майбутню співпрацю зі збереження канадсько-української спадщини.

19 вересня Р.-Б.Климаш відвідав також Національний науково-дослідний інститут українознавства та всесвітньої історії, зустрівся з директором Інституту доктором історичних наук Анатолієм Чайковським та співробітниками відділу культурологічних досліджень. Видання книги Р.-Б.Климаша «Українська народна культура в канадських преріях» виявилося результатом успішної співпраці двох наукових інституцій, тому на зустрічах мова йшла про подальші наукові проекти між українською та канадською сторонами.

20 вересня в рамках проекту Музею Івана Гончара «Актуальний музей: стратегія динамічного розвитку» за підтримки Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України» в цьому ж музеї відбулася мультимедійна лекція Р.-Б.Климаша та М.Гримич «Канадський музей цивілізації: східно-європейська колекція».  На цю подію завітали київські музейники, які зацікавлено слухали про історію і діяльність одного з найкращих музеїв північної Америки антропологічно-етнографічного та історичного спрямування, про свідно-європейську колекцію, збирачем і багаторічним куратором якої був Р.-Б.Климаш, а М.Гримич – її експертом.

Марина Гримич,

д.і.н., завідувач відділу культурології ННДІУВІ

 
© Всі права захищені
test