1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
Вівторок жовт. 04

Науковий семінар «Українськими стежками Санкт-Петербурга»

PDF Друк E-mail

 

Науковий семінар «Українськими стежками Санкт-Петербурга»


14-15 травня 2013 р. у Києві відбувся ХІІІ Міжнародний науковий семінар «Українськими стежками Санкт-Петербурга».

14 травня в Академії адвокатури України прозвучали вітання організаторів семінару Тетяни Миколаївни Лебединської, Тетяни Іванівни Конончук (див. фото). Вступне слово виголосила ректор Академії адвокатури Тетяна Вікторівна Варфоломеєва. Також колег привітав генеральний консул Генерального консульства України в Санкт-Петербурзі 2004-2009 рр. Микола Олександрович Рудько. Прозвучало вітання від фольклорного гурту «Чумаки» – виконання українських народних пісень і творів на слова Т.Г.Шевченка. Організатори семінару висловили вдячність Національному науково-дослідному інституту українознавства і всесвітньої історії за багаторічну конструктивну співпрацю, яка дала змогу втілити в життя перспективні проекти.

Т.І.Конончук, професор, завідувач кафедри української філології та суспільних наук Академії адвокатури України, кандидат філологічних наук, член Національної спілки письменників України, виступила з доповіддю «Російська мала проза і наука про українське буття 30-х років ХХ ст.». Дослідниця зупинилася на темі Голодомору, зіставивши оповідання В.Тендрякова«Хлеб для собаки» і сучасного автора О.Іллічевського «Воробей» (2005).

Ангеліна Юріївна Пономаренко, кандидат філологічних наук, завідувач відділу української філології ННДІУВІ, виголосила доповідь «Викладачі-українці в історії кадетських корпусів Санкт-Петербурга». Доповідь цікава історичним аналізом, розробкою маловідомих фактів із життя Є.Гребінки, прагматичним підходом до осмислення позитивного досвіду формування військової еліти.

15 травня у Національному музеї Тараса Шевченка відбулося продовження семінару. Т.І.Конончук і Т.М.Лебединська виголосили вітання і запросили до слова Миколу Матвійовичу Сулиму, доктора філологічних наук, члена-кореспондента АН України, заступника директора Інституту літератури НАН України ім.Т.Г.Шевченка. У доповіді «Михайль Семенко: Петербург – Ленінград» учений проаналізував маловідомі факти біографії футуриста, пов’язані з Північною Пальмірою, і здійснив дослідження еволюції авторського стилю від епігонського до оригінального. Тетяна Павлівна Чуйко, заступник генерального директора з наукової роботи Національного музею Тараса Шевченка, представила доповідь «Образ Петербурга у живописі та графіці ХХ ст. на шевченківську тематику», ілюстровану репродукціями. Центральним питанням доповіді був образ Т.Шевченка у радянській графіці.

На семінарі виступили також наукові співробітники відділу української філології ННДІУВІ: Ольга Олександрівна Смольницька з доповіддю «Лірика Володимира Нарбута: петербурзький і український контекст», у якій здійснила філософський аналіз поезії цього акмеїста, навівши власні переклади віршів українською мовою; Надія Михайлівна Клименко в доповіді «Співпраця Федора Вовка та Пелагеї Литвинової-Бартош» зупинилася на епістолярній спадщині вчених, матеріалом аналізу були архівні записи; Альона Анатоліївна Гулай у доповіді «Візія Петербурга у «Щоденнику» Тараса Шевченка» здійснила комплексний аналіз сприйняття поетом колишньої російської столиці.

Шевченківської теми стосувалися доповіді М.М.Конончука, В.І.Грантенко, М.Г.Желєзняка, Н.І.Покормяко, Ю.А.Шиленко та ін. Доповідачів цікавили постаті М.Гоголя, Т.Шевченка, Є.Гребінки, І.Сошенка, С.Петлюри. Т.М.Лебединська додала ремарку про внутрішнє відчуття Санкт-Петербурга носіями української ментальності на прикладі Т.Шевченка.

Варто відзначити виступи студентів Академії адвокатури, позначені інтересом до показових подій і реалій української культури. Уже в цих ранніх дослідженнях помітні авторська концепція і ґрунтовна робота з джерелами.

Усі виголошені доповіді мали різнобічний характер, оскільки були присвячені малодослідженим, але актуальним питанням історії, літературознавства, мовознавства, філософії, медицини, мистецтвознавства. Використані описовий і аналітичний методи разом з текстологічним, біографічним, компаративним та ін. свідчать про високий рівень учасників семінару. Проведений аналіз підтвердив значний український вплив на культурне життя Санкт-Петербурга, а також перспективність подальшого розроблення цієї теми.

Ольга Смольницька,

науковий співробітник відділу української філології ННДІУВІ

 
© Всі права захищені
test