1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
Середа серп. 17

Вступ до пісенника

PDF Друк E-mail

Від упорядника

 

Шановні вчителі батьки, колеги, майбутні користувачі цієї книжки! Перед Вами духовне обличчя України – збірник українських пісень як українознавча категорія пізнання самого себе і навколишнього світу.

Людина чи дитина має пізнати і збагнути навколишній світ у його цілісності та різноманітності, закорінитися в буття українського народу, його інтереси, ментальність, світогляд, естетичні ідеали та критерії родинності, розуміти ті чи інші культурні явища, які відбуваються в сучасному суспільстві. Тому одна з найважливіших закономірностей виховання культурної особистості полягає в тому, що в процесі її формування найефективнішим є шлях пізнання з раннього дитинства – сім’я-родина-рід-село-місто-край-нація-планета.

Корені української культури є ровесниками найстарших культур світу – і наш народ зумів у своїй шляхетній духовності поєднати християнство з традиціями минулих тисячоліть, віддзеркалених у наших обрядах, у нашій філософії життя, у нашій міфології, у піснях, особливо давніх, автентичних, що створює умови, за яких людина відкривається як первинний дар, як сутнісна та мисляча особа, формуються почуття, моральні правила поведінки. Найважливіші з них, на мою думку, – пісні календарно-обрядового циклу (колядки, щедрівки, веснянки, купальські, жнивні, осінні), які прийшли до нас із глибини тисячоліть як молитовне послання нащадкам, як приклад «ладування» родинного та суспільного життя протягом цілого року, як щира пошана до всього, що оточує нас. Основи духовності для наших предків були непорушним законом життя, а обрядодійство вважалося священним, бо образність і символіка в обрядовому дійстві читалося як своєрідно написане письмо. Аналізуючи українські обрядові пісні, О.Потебня підмітив, що чим далі у старовину, тим звичайніша і міцніша віра людини у здатність слова однією своєю з’явою творити те, що ним означене. На такій вірі, як вважає Ф.Колесса, постали й календарно-обрядові пісні. Тому і розміщено цей скарб на перших сторінках збірника. До обрядових пісень додаються побажання, віншування, приколяді, поколяді, весняні заклички, до дитячих пісень – потішки, забавлянки, лічилки. Також на сторінках пісенника Ви знайдете пісні колискові, ліричні, родинно-побутові, чумацькі, козацькі, стрілецькі, патріотичні, жартівливі, авторські.

Деякі пісні вміщуються у цьому збірнику вперше. Це балада зі збірки Явдохи Зуїхи у гармонізації композитора Вадима Смогителя (перше виконання дуету в складі Н.Матвієнко та В.Короті-Ковальської), це пісні, записані знаним фольклористом, колишнім викладачем національної музичної академії України ім. П.Чайковського Володимиром Матвієнком у гармонізації народних пісень керівником гурту «Чумаки» Василя Триліса, викладача Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. М.Бойчука, пісні з репертуару тріо «Золоті ключі» (народні артисти України Ніна Матвієнко, Марічка Миколайчук та Валентина Коротя-Ковальська), пісні з репертуару гурту «Чумацькі діти», яким я керувала майже десять років. У збірнику вміщено деякі пісні у записах фольклориста і педагога Василя Верховинця та його авторський «Вільний марш». З метою поглибленого розуміння поданого матеріалу до кожного пісенного жанру подано короткі коментарі-пояснення, а більш розгорнуті – у моєму авторському посібнику «Українська народнопісенна творчість в українознавстві» (К.: НДІУ, 2008. – 254 с.).

Спадкоємність народних традицій починалася з опанування пісенних скарбів народу, сприйняття світу через образну кодову систему, прилучення до його обрядів, уявлень, вірувань, комфорту природного мовного середовища з дитинства. Український спів – загальнонаціональне акустично-інформаційне поле. В ньому виявляється глибока душевність і висока духовність народу з прадавньою культурною традицією. Проте чим давніша пісня і манера виконання – тим вищий її потенціал. Уміти мислити – це головний компонент людської культури, а феноменальна образність української народної пісні сприяє цьому.

Чи можемо ми виділити в народній пісні щось більш чи менш важливе, головне чи другорядне? Бачимо, що все в ній все важливе, незамінне. Пісня творить неперевершену красу, збуджуючи у слухача високі почуття любові, поваги до рідних, позитивні душевні порухи. Яким би не був час, у якому ми живемо – маємо дякувати долі і намагатися залишати нащадкам національні шедеври, у даному випадку оригінальні пісенні зразки.

До збірника пісень додається компакт-диск із записами дитячих пісень у виконанні дитячого фольклорного гурту «Цвітень» під керівництвом Марії Пилипчак та пісні різних жанрів у виконанні вокального тріо «Золоті ключі». Пісенник може використовуватися у дитячих садочках, в школах та вищих навчальних закладах як в Україні так і в діаспорі. Маю надію, що ці безцінні зразки української пісенної культури стануть у пригоді педагогам для проведення календарно-обрядовиз свят з дітьми різного шкільного віку.

Кількість пісень:

Колядки – 25

Щедрівки – 22

Веснянки – 38

Літні та купальські – 10

Жнивні – 12

Пісні осіннього періоду – 8

Дитячі пісні – 12

Родинно-побутові, ліричні пісні – 20

Чумацькі, козацькі – 10

Авторські пісні – 10.

Народна артистка України

Валентина Коротя-Ковальська

 

 
© Всі права захищені
test