1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
Неділя черв. 26

Конференція 28.04. Фастів.

PDF Друк E-mail

 

28 квітня 2009 р. в м.Фастові Київської обл. відбулись наукові читання, присвячені 130-річчю від дня народження Голови Директорії та Головного Отамана Військ і Флоту УНР Симона Васильовича Петлюри (1879–1926). Організаторами читань виступили Інститут історії України НАН України, Український інститут національної пам’яті, відділ культури виконавчого комітету Фастівської міської ради, Фастівський державний краєзнавчий музей.

Захід відбувся в приміщенні Фастівського Палацу культури. На ньому були присутні науковці, вчителі, представники громадсько-політичних організацій, учні, всі, хто цікавиться історією України, Фастівщини, зокрема, ролі Симона Петлюри в процесі українського державотворення 1917–1920 років та інших періодів його діяльності. Читання розпочались із привітання, яке виголосила Г.Ф.Поліщук – секретар Фастівської міської Ради, т.в.о. міського голови. Засідання вели: Т.В.Неліна – директор Фастівського краєзнавчого музею; В.Ф.Верстюк – заступник голови Українського інституту національної пам’яті, доктор історичних наук, професор, виступив з доповіддю «Симон Петлюра в історичній свідомості українського суспільства»; Р.Я.Пиріг – завідувач відділу Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук, професор, виступив з доповіддю «Симон Петлюра у сприйнятті Павла Скоропадського (за спогадами гетьмана)». Також виступили: В.М.Піскун – ст. наук. співроб. Київського національного університету ім.Т.Шевченка, доктор історичних наук з доповіддю «Симон Петлюра як політичний лідер УНР в еміграції», В.С.Лозовий – доцент кафедри Кам’янець-Подільського національного університету ім. І.Огієнка, канд. істор. наук з доповіддю «Симон Петлюра, українська влада в масовій свідомості селян в добу революції (1919–1920 роки)». Учасники конференції з великою зацікавленістю слухали виступ О.C.Кучерука – директора Музею Української Народної Республіки в Києві, канд. істор. наук. Він розповів про відкриття Музею УНР, поповнення його фондів, значення закладу для відновлення історичної пам’яті українського народу і, зокрема, постаті С.Петлюри в захисті незалежності УНР в 1917–1920 роках. О.C.Кучерук показав присутнім зразки державних нагород УНР, зокрема, Хрест ім. С.Петлюри, яким нагороджувались учасники визвольних змагань за незалежність України.

Під час перерви учасники конференції мали можливість ознайомитись з документальними фільмами, присвяченими боротьбі українських патріотів-державників за незалежність України на Фастівщині в 1917-20-х рр. ХХ ст. та в роки Другої світової війни, коли в Фастові та районі діяла організована підпільна мережа Організації Українських Націоналістів (і мельниківців, і бандерівців). Також працівниками краєзнавчого музею було підготовлено та виставлено для ознайомлення декілька цікавих стендів, в яких змістовно з використанням різноманітного джерельного матеріалу в хронологічному порядку представлена історія фастівської землі від найдавніших часів до сьогодення, зокрема, подано версії про походження назви «Фастів». З великим зацікавленням всі бажаючи ознайомились з стендом, присвяченим фастівчанам, які за свої політичні переконання, що йшли врозріз з офіційною комуністичною ідеологією провели багато років в таборах ГУЛАГу, але не зреклись своїх поглядів і все життя присвятили боротьбі за українську незалежність.

З великим зацікавленням учасники конференції після перерви вислухали доповіді: «Еволюція поглядів С.Петлюри щодо шляхів побудови української державності» В.П.Ситніка – ст. наук. співроб. Національного інституту стратегічних досліджень, канд. іст. наук., депутата Фастівської міської Ради; «Симон Петлюра в оцінках учасників Білого руху» В.О.Крупини – наук. співроб. Інституту історії України НАН України, канд. іст. наук; «С.Петлюра та національно-освітня і культурна робота в Армії УНР (листопад 1918- листопад 1920 років)» С.І.Губського – наук. співроб. Науково-дослідного інституту українознавства МОН України; «С.Петлюра і Д.Терпило (Зелений): історія взаємовідносин (1918–1919 роки)» К.В.Петриченко – наук. співроб. Науково-дослідного інституту українознавства МОН України; «Акт Злуки УНР і ЗУНР: проблема реалізації (1919 р.)» Тимченка Р.В. – аспіранта Інституту історії України НАН України та інших. Велику зацікавленість, багато запитань, роздумів, пропозицій в учасників конференції викликав виступ «Відображення постатей видатних діячів Української революції 1917-1921 років у програмах загальноосвітніх шкіл» Г.Г.Ковальчук – керівника гуртка історичного краєзнавства Станції юних техніків м. Фастова, голови міськрайонної організації Союзу українок.

Після цікавої, змістовної дискусії між учасниками відбулося підведення підсумків наукових читань. Для гостей-учасників читань з Києва на мікроавтобусі була організована екскурсія по визначним пам’ятним місцям міста Фастова та району. Зокрема, в селі Веприк учасники читань відвідали садибу-музей видатного українського композитора, педагога, культурно-громадського і церковного діяча К.Г.Стеценка (1882–1922), який жив, працював і помер у цьому селі. Для гостей музею була організована змістовна екскурсія про життя і діяльність цього великого українського патріота і мужню людину. Також у селі Томашівка гості з Києва побували у Ризположенському монастирі – заміському скиті Введенського монастиря Української Православної Церкви, який розташований у колишньому маєтку польського шляхтича Яна Хоєцького (будівля побудована у 1910 р.).

Після цього учасники читань повернулися до Києва. Організаторам ще раз висловлюємо велику подяку за змістовну та насичену роботу наукових читань, присвячених 130-річчю від дня народження Голови Директорії і Головного Отамана Військ і Флоти УНР С.В. Петлюри, які були проведені 28 квітня 2009 р. у м.Фастові Київської області.

Сергій Губський,

наук. співр. відділу історичних

та теоретико-методологічних проблем

українознавства НДІУ

 

 
© Всі права захищені
test