1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
Вівторок квіт. 07

Андріївські вечорниці

PDF Друк E-mail

Андріївські вечорниці

13 грудня 2017 р. співробітники Науково-дослідного інституту українознавства Олена Газізова та Ірина Краснодемська взяли участь в організації та проведенні для семикласників Бучанської Української гімназії українознавчого заходу «Андріївські вечорниці».

13 грудня – одне з трьох важливих свят передріздвяного посту. Перше – Введення Марії у храм (4 грудня), друге – Андрія Первозваного (13 грудня) і третє – Миколи Чудотворця (19 грудня).

3 давніх-давен славилася Україна таким звичаєм, як вечорниці, у ніч на Андрія. Ця давня традиція – прекрасний витвір народної фантазії, гумору.

Вечір напередодні свята Андрія вважався чарівним, а ніч – доленосною. Цієї ночі кожен хотів дізнатися, яка доля його чекає цього року. Існувало багато парубочих ворожінь, але ще більше було, звичайно, дівочих ворожінь. Молодь цієї ночі спати не лягала, – адже це була своєрідна українська карнавальна ніч, коли дозволялися різні жарти та витівки.

От і цього дня на Андріївських вечорницях у 7 класі лунали веселі жарти та розваги, народні пісні. Також науковці разом з учнями пригадали й реконструювали старовинний народний звичай – кусання калити. Як не зихащав пан Калитинський калиту, а писар мастив усіх по обличчю, всім учасникам свята вдалося, добряче настрибашись, надкусити калиту. А значить, і світла та добра наступного року у нас буде багато, адже, за народним повір’ям, калита символізувала життєдайну енергію сонця.

Особливо смачними видалися пироги, якими дівчата пригощали хлопців. А головне, що на святі панував гарний настрій і відчуття близькості народних традицій та звичаїв для сучасного підростаючого покоління юних українців.

Після свята учні з вимащеними сажею обличчями бігали коридорами гімназії, на зауваги старших, що варто було б умитися, з гордістю відповідали: «Ви що, це ж круто!»


 
© Всі права захищені
test